ترجمه و تکمیل : مهندس ح. سلدوزی

برای دیدن لینک اصلی مطالب میتوانید روی لینک ها کلیک کنید

۱۹ سال پیش ، اپیزودی از "سیمپسونها" پیش بینی کرد که دونالد ترامپ روزی رئیس جمهور آمریکا خواهد شد که احتمالا در مورد آن شنیده یا خوانده اید والبته این تنها مورد پیش بینی نویسندگان سریال سیمپسون ها نبود .

بیش از ۳۰ سال از نمایش سیمپسونها میگذرد و بنظر میرسد برخی سکانس های  این کارتن واقعا رخ داده و برخی  کاملاً نزدیک به رویدادهایی هستند که در سراسر جهان در واقع اتفاق افتاده است.

در اینجا تعدادی از عجیب ترین پیش بینی هایی که نویسندگان این کارتون از زمان آغاز نمایش در سال ۱۹۸۹ انجام داده اند ، از کشف بوزون هیگز هومر گرفته تا انیماتورهایی که برج Shard را تقریبا ۲۰ سال قبل از حتی طراحی و ساخت پیش بینی کردند را تقدیم میکنیم :

trump

۱- پیش بینی ویروس کرونا - فصل ۴ قسمت ۲۱

corona

در قسمتی بنام Marg in Chains مربوط به ۶ می ۱۹۹۳ ، یعنی ۲۷ سال پیش - بر اثر سوتفاهمی مارج به زندان می افتد و در همین حال شهر به آشوب کشیده میشود. در بخشی از این حرج و مرج یک کارگر ژاپنی در جعبه ای سرفه میکند و ویروس از طریق پست به استرینگفیلد میرسد .ویروس بسیاری از شخصیت های داستان را آلوده می کند . بنظر میرسد این قسمت بنوعی اشاره مستقیم به شیوع ویروس کرونا از آسیای شرقی دارد .

۲- ماهی سه چشم - فصل ۲ قسمت ۴

3 eyed fish

در این قسمت از سال ۱۹۹۰ بارت (اولین فرزند خانواده سیمپسون ) نزدیک نیروگاه اتمی یک ماهی سه چشم بنام blinky در رودخانه صید میکند که در صدر اخبار و عناوین خبری قرار میگیرد بیش از یک دهه بعد یک ماهی سه چشم در یک مخزن در آرژانتین کشف شدکه به طور عجیبی ، خود مخزن توسط آب یک نیروگاه هسته ای تأمین می شد !

۳- سانسور مجسمه ساخت میکل آنژ - فصل ۲ قسمت ۹

Michelangelo

اپیزودی از سال ۱۹۹۰ "Itchy and Scratchy and Marge" نشان داد كه عده ای در شهر اسپرینگ فیلد (مرکز ایلی نویز در امریکا) در اعتراض به نمایش مجسمه ناخوشایند برهنه موسوم به دیوید ساخت میكلژانژ که در موزه محلی به نمایش در آمده تظاهرات میکنند .
جالب اینکه که در ژوئیه سال ۲۰۱۶ ، مبارزان انتخاباتی محلی روس رای به پوشاندن مجسمه رنسانسی که در مرکز سن پترزبورگ نصب شده بود دادند .

۴- نامه ای از بیتل ها - بخش ۲ قسمت ۱۸

beatles

در سال ۱۹۹۱ در قسمتی از سیمپسونها یکی از اعضای گروه موسیقی بیتلز - بنام Ringo Starr را که با پشتکار در حال پاسخگویی به نامه های هواداری که دهه ها پیش نوشته شده بود نشان میده .
در سال ۲۰۱۳ دو هوادار بیتلز از منطقه Essex بریتانیا نامه ای از پل مک کارتی دریافت کردند که ۵۰ سال پیش پست ارسال شده بود !
این مطلب به تاتری در لندن ارسال شده بود که قرار بود این گروه در آن برنامه ای اجرا کنند اما سالها بعد توسط یک مورخ یافت شد. و درسال ۲۰۱۳ در برنامه The one Show با نامه های دیگر مطابقت داده شد.

۵- حمله ببر به زیگفرید و روی - فصل ۵ قسمت ۱

wite tiger

در بخشی از نمایش سیرک زیگفرید و روی - در سال ۱۹۹۳ ٬ قسمتی بنام  pringfield ٬ ببر سفید آموزش دیده عصبانی شده و  سیرک باز را حین نمایش تعقیب میکند .
در سال ۲۰۰۳ شخصی بنام Roy Horn حین اجرای زنده برنامه "سیرک زیگفریپ و روی"  توسط ببر سفید آموزش دیده مورد حمله قرار گرفته و بشدت مصدوم شد !..

۶- رسوایی گوشت اسب - فصل ۵ قسمت ۱۹

horsemeat

در سال ۱۹۹۴ ونچلادی دوریس برای تهیه ناهار دانشجویان استرینگ فیلد قطعاتی از گوشت اسب را استفاده کرد .
۹ سال بعد سازمان ایمنی مواد غذایی ایرلند DNA اسب را در بیش از ۱/۳ نمونه های غذای آماده ساخته شده از گوشت گاو دانشجویان یافته و ترکیب گوششت خوک در ۸۵./. آنها ثابت شد !

۷- امکان تصحیح خودکار متن - فصل ۶ قسمت ۸

apple

دو تن از قلدرهای مدرسه در اپیزودی از سیمپسون ها که در سال ۱۹۴۴ پخش شد ، یادداشتی را برای ضرب و شتم مارتین بر روی دستگاه نیوتون دریافت کردند . این متن بسرعت وبطور خودکار به اصطلاح - مارتا را از بین ببرید - (Eat Up Marta) ترجمه می شود - (که بزبان عامیانه بمعنی ناامیدی از کسی و دستور معدوم کردن کسی یا چیزیست)

طبق ادعای شرکت FastCompany ”سیمپسونها" الهام بخش تولید نیوتون اپل یا بنوعی سیستم کمک دیجیتال تایپ سری قدیمی شرکت اپل بود.
آقای Nitin Ganatra مدیر سابق بخش مهندسی شرکت اپل به FastCompany گفته که واقع "سیمپسونها" الهام بخش مهندسین شرکت برای درست کردن تصحیح خودکار صفحه کلید آیفون و البته لگوی سیب کرم خورده نیز جالب  موضوع را جالب تر میکند.

 

۸- ساعت هوشمند - فصل ۶ قسمت ۱۹

apple watch

سیمپسونها ایده جالب ساعتی که بعنوان تلفن نیز میتوانید از آن استفاده کنید - اپل واچ - را در سال ۱۹۵۵ یعنی بیست سال قبل از تولید و انتشار معرفی کرد.

۹- ساخت برج Shard فصل ۶ قسمت ۱۹

shard

در قسمت عروسی لیزا در سال ۱۹۵۵ با پیش بینی های غیر منتظره زیادی همراه شد. حین سفر لیزا به لندن برج شارد را می بینیم که بسیار شبیه برج فعلی و حتی در محل ساخته شده فعلی است ! ساخت برج share در سال ۲۰۰۹ یعنی ۱۴ سال بعد آغاز شد !

۱۰ - روبوتهای کتابدار - فصل ۶ قسمت ۱۹

robots

در "عروسی لیزا"  کتابداران در دنیای "سیمپسونها" جایگزین ربات ها شده اند.
بیش از ۲۰ سال بعد دانشجویان دانشگاه ابریتویث ربوت متحرک کتابخانه را ساختند در حالیکه دانشمندان در سنگاپور درحال تست نمونه اولیه کتابدار رباتیک بودند.

  

۱۱- کشف معادله بوزون هیگز - فصل ۸ قسمت۱

higs


هومر سیمپسون در یک قسمت از سال ۱۹۹۸ بنام "جادوگر تراس همیشه سبز" به یک مخترع تبدیل می شود و درمقابل یک معادله پیچیده روی تخته سیاه نشان داده می شود

به گفته سیمون سینگ ، نویسنده "سیمپسونها و اسرار ریاضی آنها" ، این معادله جرم ذره بوزون هیگز را پیش بینی می کند !
اولین بار در سال ۱۹۶۴ توسط پروفسور پیتر هیگز و پنج فیزیکدان دیگر پیش بینی شد ، اما تا سال ۲۰۱۳ دانشمندان آن را برای اثبات بوزون هیگز طی آزمایشی با هزینه 10.4 میلیارد پوندی ( حدود 13 میلیارد دلار) کشف نشده بود !.

۱۲- شیوع ابولا - فصل ۹ قسمت ۳

ebola virus

برخی معتقدند که "سیمپسونها" شیوع ابولا در سال ۲۰۱۴ را ۱۷ سال پیش از این اتفاق پیش بینی کرده بود. در صحنه ای از قسمت “Liza Sax ” ، مارگ پیشنهاد می کند که بارت بیمار کتابی را با عنوان "جورج کنجکاو و ویروس ابولا" را بخواند. ويروس به ويژه در دهه ۱۹۹۰ شايع نبود ، اما سالها بعد در صدر خبرها قرار گرفت.

ابتلا به ابولا برای اولین بار در سال ۱۹۷۶ کشف شد و در جهوری دموکراتیک کنگو درسال ۱۹۹۵ و در بدترین وضعیت ۲۵۴ نفر و در اوگاندا در سال ۲۰۰ حدود ۲۲۴ نفر را از بین برد .

۱۳- کمپانی دیزنی فاکس قرن بیستم را خریداری میکند- فصل ۱۰ قسمت ۵

fox

در  قسمت ؛ وقتی روی ستاره راه میروید؛ که در سال ۱۹۹۸ پخش شد ، رون هاوارد و برین گرازر فیلمنامه هومر را تولید میکنند . فیلمنامه در کمپانی قرن بیستم فاکس تولید می شود و نشانه ای مقابل دفتر استودیو نشان می دهد که این "بخشی از شرکت والت دیزنی" است !

۱۴ دسامبر ۲۰۱۷ دیزنی کمپانی قرن بیستم فاکس را به ارزش تقریبی ۵۲/۴ میلیارد دلار خریداری کردو بدین ترتیب بخشهای محبوبی چون "مردان ایکس" ، "آواتار" و "سیمپسونها" رت به مالکیت در آورد.

۱۴- ابداع گیاه توماکو - فصل ۱۱ ، قسمت ۵

tomacco

در سال ۱۹۹۹ هومر بصورت تخیلی از انرژی هسته ای برای ایجاد ترکیبی از گیاه گوجه فرنگی و توتون استفاده می کند بنام توماکو .
با الهام از این ایده یکی از طرفداران سیمپسون در امریکا گیاه خودش را بوجود آورد: در سال ۲۰۰۳ ، شخصی بنام ‌”بور " یک ریشه تنباکو و یک ساقه گوجه فرنگی را برای ساخت “توماکو” به هم پیوند زد. نویسندگان کتاب "سیمپسونها" چنان تحت تأثیر قرار گرفتند که آنها بائور و خانواده اش را به دفاتر خود دعوت کردند و خود میوه توتون را خوردند !

۱۵- اشتباه دستگاه رای گیری- فصل ۲۰ قسمت ۴

vote

در سال ۲۰۰۸ سریال "سیمپسونها" اینطورنمایش میدهد كه در انتخابات عمومی آمریكا به باراك اوباما رای دهد ، اما رای او را دستگاه معیوب تغییر میدهد .

چهار سال بعد ، یک ماشین رأی دهی که در پنسیلوانیا تمام رای های باراك اوباما را به رای های رقیب جمهوریخواه خود میت رومنی تغییر می داد کشف وبرداشته شد.

۱۶ - ایالات متحده در بازهای المپیک سوئد را شکست میدهد - فصل ۲۱ قسمت ۱۲

curling

در یکی از بزرگترین اتفاقات بازی های المپیک زمستانی ۲۰۱۸ ، تیم ملی کرولینگ ایالات متحده موفق به شکست تیم سوئد و کسب مدال طلا شد.

این پیروزی تاریخی در یک قسمت از سیمپسونها در سال ۲۰۱۰ بنام “Boy Meets Curl” پیش بینی شده بود ! در این قسمت مارگ و هومر سیمپسون در بازی های المپیک ونکوور شرکت و سوئد را شکست می دهند.

در واقع ، تیم ملی کرولینگ المپیک مردان آمریكا با اینکه اینکه در ابتدا از سوئد عقب افتاده بود ، با شکست سوئد مدال طلا گرفت ، كه دقیقاً تکرار اتفاقات بازی دد سریال ”سیمپسونها" است. این پیروزی دومین مدال کرولینگی است که تا کنون ایالات متحده بدست آورده است (البته بدون احتساب بازی سیمسونها).

۱۷ - پیش بینی برنده جایزه نوبل - فصل ۲۲ قسمت ۱

nobel winner

وقتی Bengt Holmström در سال ۲۰۱۶ برنده جایزه صلح نوبل را دریافت کرد ، شش سال قبل در سریال سیمپسونها این جایزه را دریافت کرده بود !

هنگامی که مارتین ، لیزا ، دیتابیس و میلهاوس روی برندگان جایزه نوبل شرط می بندند ، نام بنت هولمستروم روی کارت امتیازی شرط بندی بود !!

۱۸ - نمایش بین دونیمه فوتبال امریکایی توسط لیدی گاگا - قسمت۲۳ فصل ۲۲

lady gaga
درسال ۲۰۱۲ لیدی گاگا در شهر اسپرینگفیلد در حالی که از بندی آویزان بود اجرایی در بین دو نیمه فوتبال داشت.
۵ سال بعد لیدی گاگا برنامه دقیقا مشابهی در استادیوم Houston NGR بین دونیمه اجرا کرد .

۱۹ - حمله بزرگ دنری تارگارین در سریال بازی تاج و تحت - فصل ۲۹ قسمت ۱

game of throns

در قسمتی از سریال  "بازی تاج و تخت" ، دنریس تارگرین و اژدهایش ، طرفدارانش را با حمله به سرزمین اشغال شده که تسلیم شده بود و ازبین بردن هزاران بی گناه با زبانه های آتش شوکه کرد.
درسال ۲۰۱۷ و فصل ۲۹ وقسمتی از سریال "سیمپسونها" با عنوان "سرفونها" ، که بخشهایی از "بازی تاج و تخت" را دستمایه طنز کزده- از جمله راون یا کلاغ سه چشم پادشاه تاریکی - هومر سیمپسون اژدها را زنده کرده و یهمان نحو روستا را به آتش میکشد .

 

منبع : businessinsider